پودر ماهی بعنوان یکی از منابع اصلی تامین کننده پروتئین و اسیدهای آمینه در جیره خوراک دام،طیور و آبزیان می باشد که از دیرباز در صنعت مرغداری جایگاه مهمی را به خود اختصاص داده  که با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی در دنیا هیچ چیز دیگری جایگزین این ماده مهم در تغذیه دام،طیور و آبزیان نگردیده است.

پودر ماهی کیلکا بدلیل داشتن پروتئین بالا و سهل الهضم بودن آن و نیز داشتن اسید آمینه های طبیعی مناسب و انواع ویتامینهای A,E,D گروه B و نیز کلسیم و فسفر مناسب و اسیدهای چرب غیر اشباع با باندهای دوگانه و سه گانه با دارا بودن حدود 2500 کیلوکالری در کیلوگرم انرژی متابولیسمی و بالا بودن کیفیت پروتئین در صنعت تولید پودر ماهی جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است که از نظر کمی و کیفی در مقایسه با سایر تولید کنندگان پودر ماهی دنیا نظیر شیلی،پرو و دانمارک برتری دارد.

استفاده از پودر ماهی کیلکا در جیره غذایی دام،طیور و آبزیان مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد این مزیت ها شامل :

بهبود ضریب تبدیل غذایی،افزایش وزن روزانه،تولید تخم مرغ بیشتر و مرغوب تر،باروری بیشتر،افزایش تولید شیر و ... می ابشد که همگی از فاکتورهای تعیین کننده موفقیت تجاری در پرورش دام،طیور و آبزیان است.

با توجه به مطالب درج شده فوق منابع پروتئینی مشابه نظیر سویا،کنجاله،شفیره و پودر گوشت و ... هیچ گاه نمیتواند جایگزین مناسب جهت بالانس پروتئین و مواد مغذی در جیره غذایی قرار بگیرند.

فرآوری و تولید پودر ماهی با مرغوبیت بالا بستگی به نوع ماهی،نحوه تولید،عمل آوری و شرایط آب و هوایی دارد،از اینرو در مجتمع آرد ماهی خزر از مواد اولیه،مواد در حال تولید و محصول نهایی آزمایشات لازم انجام و پس از حصول از سلامت پودر ماهی تولیدی با توجه به پروتئین، T.V.N ،چربی و رطوبت (که از فاکتورهای مهم تشخیص و درجه بندی پودر ماهی به حساب می آیند) درجه بندی شده و به بازار عرضه میگردد.

با توجه به مطالب بالا سلامت و کیفیت پودر ماهی اهمیت بسزایی دارد که متاسفانه افراد سودجو و فرصت طلب با توجه به عدم اگاهی و اطلاع مصرف کنندگان اقدام به توزیع و فروش پودر ماهی با کیفیت های پایین مینمایند که این امر باعث میگردد تا این صنعت در کشور به مخاطره بیافتد لذا از مصرف کنندگان محترم درخواست میگردد در موقع خرید به کیفیت و سلامت پودر ماهی تولید شده،آنالیز پودر ،مشخصات و پروانه های کارخانه پودر تولید کننده و نشان استاندارد ایران توجه بیشتری داشته باشند.

توصیه میگردد پودر ماهی را در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم آفتاب و حیوانات جونده و روی پالت نگهداری نمایید.

(برای دانلود روی هر گزینه بطور جداگانه کلیک بفرمایید.)

روغن ماهی   

ماهی پرس دار

جنوب

ترکیبی

 

 

 

ورود به سایت